Alerjik Astımı Olanlar İçin Dikkat

0
1864

Nefes alabilmek hayatımın devamını sağlamak için önemli bir faktördür. Son yıllarda kötü alışkanlıkların çoğalmasıyla hastalıklarda da artış yaşanmakta. Sigara ve alkol gibi ciğerlerimize doğrudan zarar veren alışkanlıklarında artmasıyla hastalıklarda doğru orantıda artış göstermektedir. Mesela ASTIM! Bu yazıyı okuyan çoğu kişinin ya yakınları yada kendisi çoğu zaman uyku sırasında kuru öksürüklerle uyanmış, hızlı hareket ettiğinde nefesi kesilmiş,heyecanlandığında,sinirlendiğinde yada üzgün olduğunda kalp atışlarına hakim olamayarak nefes alamamış olabilir. Tıbbi terimlerle dolu bilgilerle kafanızı karıştırmak yerine daha açık konuşmalar tercih ederek sizleri bilgilendireceğiz. Ama klişeleşmiş  olan son sözüm şu olacak ”Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi astım hastalığı içinde kontrol edilebilir bir hale ulaşmamızda önemlidir.”

Kuru öksürme, ciğerlerde daralma hissi,nefes almakta zorlanma, aniden soğuk terlemeler, ağızda karıncalanma,sıklıkla hapşırma,burun tıkanıklığı,ciğerlerde yanma hissiniz varsa acilen doktora gitmenin vakti gelmiş demektir. Yapılan solunum fonksiyon testi ve alerji testlerinin ardından çıkan sonuç astımsa ilaçlarınızı kullanmaya önem gösterin ve alerjinizin çıktığı maddelerden uzak durun! Örneğin;ev tozlarına karşı alerjiniz çıktıysa evdeki halıların seçimine ve steril ortamlar oluşturulmasına dikkat edin.

Peki ilaç dışında neler yapılabilir birde bunları gözden geçirelim:

  1. Astım bronşiti olanlar için, yarım litre zeytinyağının içine kuru incir konulup yaklaşık 1 hafta incirlerin şişmesi üzerine tüketilebilir. Bu göğüs daralmalarınıza ve öksürüğünüze oldukça iyi gelecektir.
  2. Zencefil+Zerdeçal+Bal= Öksürüğe son( Ayrıca balgam atmanızada yardımcı olacaktır.)
  3. Taze tere: günde 3-4 yaprak ağzınıza atmanız burun akıntınız ve göz yaşarmasına iyi gelecektir.
  4. 4-5 adet keçi boynuzunu sıcak suyun içinde beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Bunu 15 gün uygulayarak verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

CEVAP VER